Menu

Музика для вагітних

  • Джерело: Львівська Пошта
52eeaff25a7fc.jpg
Діти, матері яких під час вагітності слухали класичну музику, швидше починають реагувати на звуки і мають краще розвинену пам’ять

Бажано, аби жінка при надії перебувала серед гарних речей. Гармонія заспокоює і налаштовує на позитивний лад. Як наслідок – покращується самопочуття не лише вагітної, а й плода. Нині щораз частіше лікарі та психологи рекомендують майбутнім матерям слухати приємну музику.

Музикотерапію застосовують і в жіночих консультаціях, і в дитячих відділеннях лікарень – неврології, кардіології, онкології, нефрології. Завдяки грамотно підібраним музичним творам дитина відкривається світу, відволікається від своєї недуги. “Слухати гарну музику майбутня мама повинна  вже з того часу, коли дізналася про вагітність. Плід в її утробі одразу реагує на зміни настрою”, – пояснює дитячий психолог Ірина Балюк. 

Що може чути дитина

У першій половині вагітності маля в утробі ще не здатне слухати музику, проте завжди вловлює настрій мами і заспокоюється, коли вона спокійна, розслаблена. Численні дослідження лікарів довели, що вже на п’ятому місяці внутрішньоутробного розвитку дитина чує і розрізняє звуки, може реагувати на гучність та ритм мелодії. При цьому звуки ці приглушені, бо втрачають до 30 відсотків гучності.

Через нейроендокринну систему музика впливає на всі системи та органи дитини: змінюється частота дихання, тонус м’язів, моторика шлунка й кишківника. За допомоги музики можна впливати на три сфери життєдіяльності плода – рухову, емоційну, дихальну. І найголовніше – музична стимуляція його розвитку позитивно позначається як на психічних, так і на фізичних якостях. 

“Малюки в утробі справді дуже люблять саме класичну музику, причому по-різному реагують на твори композиторів. Приміром, музика Вівальді зазвичай їх заспокоює, а твори Баха і Брамса тонізують, збуджують і маму, і дитину. А ще їм до вподоби Шопен та Моцарт. Під впливом музики формується емоційна сфера, удосконалюються мислення, інтелектуальні здібності, виховується розуміння краси в мистецтві та в житті загалом, що сприяє вихованню доброти і чуйності”, – веде далі психолог.

Новонароджене дитя, слухаючи пісеньки, які мама співала йому, коли воно було ще в животику, впізнає їх та заспокоюється

Дослідники переконані, що вже із шостого місяця внутрішньоутробного розвитку дитина сприймає всі події, які відбуваються “зов­ні”, та по-своєму реагує на них. До двадцять четвертого тижня вагітності кора головного мозку плода вже сформована настільки, щоб забезпечувати можливість мислення (це одна з причин того, що недоношена дитина здатна вижити).

Натомість, зі слів Ірини Балюк, важкий рок та інші маргінальні стилі майбутнім мамам протипоказані! Бо через таку музику дитина в утробі відчуває дискомфорт, стає неспокійною, та й самопочуття вагітної погіршується… 

Як слухати музику

Перш за все треба орієнтуватися на власні музичні смаки. Якщо вагітній подобається скрипкова, органна або фортепіанна музика – краще слухати класику. А якщо майбутня мама віддає перевагу більш сучасним творам, то вони мають бути спокійними, неагресивними.

“Класичні мелодії, спеціально дібрані мотиви для релаксації, ніжні колискові або просто гарні пісні кращих світових виконавців – саме та музика, яка потрібна жінці при надії. Неприпустимою, як я вже казала, є агресивна і гучна, особливо на пізніх термінах вагітності, адже нею можна налякати малюка. Як наслідок – дитя починає активно ворушитися, перевертатися,  може заплутатися в пуповині. Тож навіть музика для розслаблення не повинна бути надто гучною”, – каже психолог.

Музику можна слухати і в навушниках, і через колонки. Бажано влаштувати собі релаксацію: зручно вмоститися чи навіть лягти і думати про щось приємне. Такі сеанси дозволять відволіктися від щоденних турбот. Корисно розслаблятися з допомогою негучної приємної музики й перед сном, особливо якщо у вагітної безсоння. 

Чи варто співати колискові?

Дитина в утробі матері ще не розуміє значення слів, але реагує на інтонацію. Ласкаві слова заспокоюють її, а гучні агресивні звуки тривожать. Найкращим, найприємнішим звуком є, звісно ж, мамин голос. Можна, звичайно, використовувати й аудіозаписи колискових, але це не замінить тої позитивної енергетики, яку мама посилає своїй ще не народженій дитині. 

“Починати співати колискові потрібно вже під час вагітності. Доведено, що дитина в утробі сприймає музику, мову, інтонацію. Новонароджене дитя, слухаючи пісеньки, які мама співала йому, коли воно було ще в животику, впізнає їх та заспокоюється”, – запевняє Ірина Балюк. Крім того, колискові корисні й матері – сприяють покращенню психологічного стану. У вагітної, яка співає, сповільнюється ритм серцевих скорочень, нормалізується тиск, а до плода надходить більша кількість кисню. 

Співати колискову краще з усмішкою, тоді голос стає особливо щирим

Дитині при цьому все одно, чи має мама музикальний слух, чи гарний у неї голос. Маля реагує на його тембр, ліричне звучання. Співати колискову краще з усмішкою, тоді голос стає особливо щирим. Такі пісеньки дають відчуття захищеності, близькості з матір’ю. “Якщо під час вагітності жінка співала своїй дитині колискові, то повинна робити це й після народження малюка. При цьому не варто змінювати їх, бо немовля вже знає не лише голос матері, а й “упізнає” текст. Під такі колискові дитина засинає швидше і поринає в глибокий сон”, – переконує психолог.

Під час співу між мамою і дитиною налагоджується надзвичайний емоційний зв’язок. Жінки при надії часто зауважують, що маля в утробі реагує на звуки: то починає активно рухатися, штовхатися, то раптом завмирає, ніби прислухається.

Позитивна музика – один із способів покращення самопочуття майбутньої матері і плода. А якщо поєднувати її з іншими способами розслаблення, то вагітність матиме легкий перебіг і новонароджений буде спокійнішим.

Музика, яку радять слухати

Фахівці, котрі спостерігають за вагітними, дійшли висновку, що музика, дібрана певним чином, може зміцнити імунну систему майбутньої матері, зменшити страхи, тривогу, навіть мати знеболювальний ефект. Ефектом релаксації володіють звуки флейти, скрипки, гітари та фортепіано, заспокійливим – звуки природи (шум хвиль моря, лісу). Народна і дитяча музика викликає почуття безпеки.

Топ-10 мелодій для вагітних

myzuka.jpg1. “Місячна соната” Бетховена. Заспокоює, допомагає впоратися з тривогою.

2. “Кантата №2” Гайдна. Допомагає зняти стрес і роздратування.

3. “Італійський концерт” Баха. Корисний для вагітних, які не можуть заснути.

4. Твори Моцарта. Ці мелодії потрібні для того, аби малюк був розумним! Під час практичного дослідження американські вчені дійшли висновку, що десяти­хвилинне прослуховування вагітними фортепіанної музики цього видатного композитора значно підвищує коефіцієнт інтелекту дитини.

5. “Фіделіо” Бетховена і “Угорська рапсодія” Ліста. Рекомендовані проти болю голови, мігрені.

6. П’єси Чайковського та “Мрії” Шумана. Щоби майбутній мамі та дитині краще спалося – ці мелодії допомагають при хронічному безсонні.

7. “Аве Марія” Шуберта. Для заспокоєння, а також, щоби позбутися тривоги.

8. “Концерт ре мінор для скрипки” Баха. Помічний при гіпертонії.

9. “Ноктюрн ре мінор” Шопена. Ця мелодія допомагає розслабитися після робочого дня. Надзвичайно корисна для майбутніх матусь, які працюють.

10. Твори Вівальді, Шуберта і Чайковського. Допомагають позбутися апатії, поганого настрою і тривожних думок.

lvivport.com © 2004-2013

Використання матеріалів, розміщених на сайтах холдингу можливе виключно за умови посилання на джерело. Агенція не несе відповідальності за матеріали, розміщені відвідувачами сайтів. У випадку виявлення на сайтах холдингу матеріалів, що порушують авторські права або інші нормативно-правові акти України, повідомте про такі факти адміністрацію.

lvivport.com

Наші проекти

Слідкуйте за намиМи слідкуємо за сайтами