Menu

Вчені знайшли вірний шлях до управління емоціями

  • Джерело: lvivport
brain-954816_960_7201.jpg

Кожен з нас має власний спосіб боротьби з негативними почуттями та емоціями. Дехто, для того, щоб відігнати поганий настрій, намагається думками перенестись туди, де колись відчував себе дійсно добре чи насправді щасливим. Декому досить веселого комедійного фільму. Проте окремі види діяльності вимагають більш виваженого підходу.

Так, йоги обирають медитативні стани та суттєво зменшують больові відчуття лише практиками. Гравці у покер використовують аналітичний підхід до своїх емоцій для того, аби завжди мати можливість слідувати чіткій стратегічній лінії гри та не дати іншим гравцям себе зрозуміти. Багато спортсменів використовують різні методи від фокусування на своєму диханні до спеціальних ритуалів. Це все допомагає їм позбавитись не лише негативних емоцій, але і шкідливого для спортсменів хвилювання.

Та що про такі способи говорить наука? Психологи та медики дуже давно займаються ґрунтовними дослідженнями людських емоцій та їх впливу на людський організм. Нещодавні дослідження показують, що якщо людям показати у режимі реального часу те, що відбувається у їх головному мозку, то вони швидко зможуть знімати біль, покращувати власний настрій і керувати розумовими здібностями. Доступ до подібного методу може вкрай змінити оточуючий світ.

Уявіть собі, що вам більше не доведеться тестувати десятки тисяч методів та психологічних прийомів задля того, аби керувати власними емоціями. Тепер ви зможете бачити, що саме і як відбувається у вашому головному мозку та запускає цілий букет негативних емоцій та їх наслідків. Ви зможете побачити, що відбувається в організмі тоді, коли вам боляче, весело, страшно чи погано. Ваші емоції перестануть бути таємницею. Саме ці знання допоможуть зрозуміти, як працюють психологічні хитрощі и чи будуть працювати ті методики, які ви хотіли тестувати на власному організмі.

Саме таку техніку нещодавно дослідили вчені. Її назвали ФМРТ у реальному часі. Як працює подібна методика?

Усе життя люди навчаються контролювати власні емоції, почуття та бажання. Та за ФМРТ вони можуть бачити, чи дійсно той чи інший метод контролю дає результат. Під час використання ФМРТ можна бачити на екрані візуалізовану реакцію на ті чи інші дії. Внаслідок цього можна в режимі реального часу змінювати ті прийоми, які ви використовуєте для контролю власних емоцій та почуттів.

Вчені впевнені, що за допомогою систематичного використання методики ФМРТ, ви навчитесь контролювати власним мозком та нервовими закінченнями так само, як вправні бодібілдери можуть контролювати власні м’язові волокна та рухи. За словами авторів методики ФМРТ, це справжній шлях у майбутнє. Завдяки тому, що усі реакції організму на наші дії видимі на екрану у режимі реального часу, ми навчаємось контролювати емоції та потенційно зможемо розвивати власні розумові здібності, відкриваючи їх на більш високому рівні.

Вперше використання функціональної магнітно-резонансної терапії було представлене у 2005 році. В рамках експерименту людей навчали керувати больовими відчуттями. Вісім добровольців самостійно зголосились стати учасниками зухвалого експерименту. МРТ-сканер створював на їх шкірі ті самі больові відчуття, які людина отримує під час опіку. У той же час на екрані в режимі реального часу показували головний мозок добровльця. На екрані було зображене невеличке полум’я у тій частині мозку, в яку поступають реакції із нервових закінчень на шкірі, які і реагують на опіки.

Використовуючи різноманітні когнітивні прийоми, учасники експерименту досить швидко навчились керувати розміром умовного полум’я. А це, в свою чергу, допомагало їм зменшити ступінь електричного ушкодження у больовій зоні на шкірі. Вражаюче, але лише за тринадцять хвилин експерименту учасники досягли вміння легко змінювати розмір полум’я та змогли зменшити больові відчуття більш ніж на 50%!

З часів успішного експерименту 2005 року, вчені почали тестувати ФМРТ більш інтенсивно. Повідомлення про розробку нових методик з’являлися у науковій літературі майже кожного місяця. Тепер добровольцям пропонують не лише побачити, що відбувається у головному мозку в якості реакції на подразники, а навіть відчути це чи навіть понюхати. Комбінація різних органів чуття дозволяє пришвидшити навчання та зменшити больові відчуття та реакцію головного мозку на подразники у декілька разів. Методику ФМРТ почали називати нейрофідбеком – відкликом мозку на ті чи інші подразники.

Останнє дослідження 2017 року було опубліковане у журналі Appetite. Вчені довели, що ФМРТ допоможе боротися навіть із зайвою вагою. Протягом декількох днів чоловіки із зайвою вагою вчились контролювати ті райони головного мозку, які відповідають за відчуття виконаного завдання та винагороди. Таким чином учасники експерименту навчали мозок робити вибір на користь більш здорової їжі у меншій кількості.

Подібне дослідження, яке проводилось іншими вченими паралельно, показало, що багато людей із синдромом розсіяної уваги можуть впоратись із захворюванням, якщо у режимі реального часу зможуть впливати на роботу і реакцію відповідної частини кори головного мозку. Вчені довели, що курс навчання тривалістю декілька місяців, дозволить зберегти отриманні навички протягом наступного року.

Роком раніше дослідження 2016 року довело, що ФМРТ дозволяє людям похилого віку відтермінувати деменцію та втрату пам’яті і уваги. Контроль головного мозку у реальному часі дозволить підтримувати увагу, пам’ять і концентрацію у тонусі, а людям більш молодого віку дозволить покращувати власні здібності, активуючи ту чи іншу частину мозку при необхідності щось запам’ятати чи на щось звернути увагу (це підтверджує дослідження нейрофідбеку, проведене у 2015 році).

ФМРТ та нейрофідбек починають активно використовувати для лікування депресивних станів, шкідливих звичок та навіть для полегшення стану хворих синдромом Паркінсона. За словами авторів методики, навіть абсолютно здорова людина лише після декількох тижнів десятихвилинних занять зможе побачити, що її мозок може набагато більше.

 

lvivport.com © 2004-2013

Використання матеріалів, розміщених на сайтах холдингу можливе виключно за умови посилання на джерело. Агенція не несе відповідальності за матеріали, розміщені відвідувачами сайтів. У випадку виявлення на сайтах холдингу матеріалів, що порушують авторські права або інші нормативно-правові акти України, повідомте про такі факти адміністрацію.

lvivport.com

Наші проекти

Слідкуйте за намиМи слідкуємо за сайтами